1. qq
 2. rr
 3. nn
 4. bb

KONIEC GRY

Grasz teraz z komputerem

Poziom trudności: Normal

Rezygnuje Zmień strony

Graj sam Od nowa

Dostępne są 4 opcje: Graj sam, Graj z komputerem, Graj w pokoju i Ustaw planszę

 1. Graj sam: Użytkownicy naciskają przycisk "Graj Sam" na pierwszej stronie i ćwiczyć samemu. Tutaj grasz sam ze sobą poruszając się raz czarnymi a raz białymi pionkami.
 2. Graj z komputerem: Jak tylko wejdziesz na stronę możesz rozpocząć grę z komputerem. Masz do wyboru 5 trybów Początkujący, Łatwy, Standardowy, Trudny i Zaawansowany. Jak sama nazwa poszczególnych trybów wskazuje, rozgrywka wraz z każdym kolejnym poziomem jest coraz bardziej skomplikowana.
 3. Graj w pokoju: Użytkownicy naciskają przycisk "Nowa gra", zakładają nowy pokój z losowym kodem pokoju i tworzą hasło dla siebie i swojego przyjaciela, mogą też zaprosić przyjaciela do gry, wysyłając mu link. Użytkownicy mogą również wejść na stronę "Pokoju" aby wejść do pokoju, w którym znajduje się gospodarz. Użytkownicy mogą wybrać Białą Stronę lub Czarną Stronę, Biała porusza się pierwsza, wszystko jest kwestią dogadania między użytkownikami.
 4. Ustaw szachy: Użytkownicy naciskają przycisk "Ustaw szachy". W tej opcji gracze mogą układać figury szachowe i naciskać przycisk "ZDOBYJ SZACHOWNICĘ", aby rzucić wyzwanie znajomym na konkretnym ustawieniu pionków.

Jak się gra w szachy ?
Szachy to bardzo prosta strategiczna gra dla dwóch graczy (można również grać samemu) rozgrywana na szachownicy, która składa się z 64 kwadratów ułożonych w siatkę 8x8. Każdy gracz rozpoczyna grę z 16 pionkami: jednym królem, jedną królową, dwoma gawronami, dwoma rycerzami, dwoma biskupami i ośmioma pionkami. Celem gry, jak się można domyślić, jest pokonanie przeciwnika (dokładniej jego króla). Dzieje się tak, gdy król jest w pozycji do zdobycia (w tzw. "szachu") i nie ma sposobu aby uciec (mat). Jeden z graczy gra białymi figurami, a drugi czarnymi. Gracze na zmianę poruszają się swoimi figurami zgodnie z zasadami omówionymi poniżej.

 1. Król porusza się o jeden kwadrat w dowolnym kierunku.
 2. Hetman / Królowa może poruszać się o dowolną liczbę kwadratów wzdłuż rzędu, pliku lub przekątnej.
 3. Wieża może poruszać się o dowolną liczbę kwadratów w pionie i poziomie. Jeden raz w ciągu partii może też przeskoczyć króla (w roszadzie)
 4. Goniec może poruszać się o dowolną liczbę kwadratów po przekątnej po całej szerokość szachownicy
 5. Skoczek porusza się w kształcie litery "L". Skoczek jest jedyną figurą, która może przeskakiwać nad innymi elementami. Może on szachować i matować nawet jeśli króla osłaniają inne figury.
 6. Pionek: Pionki poruszają się o jeden kwadrat do przodu, ale zdobywają innego pionka po przekątnej. Pionki mogą też przesunąć się o dwa kwadraty do przodu podczas pierwszego ruchu.

Jak wygrać w szachy ?
To jest bardzo dobre pytanie, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ istnieje niezliczona ilość strategii i taktyk, które można wykorzystać. W skrócie zawsze staraj się ustawiać figury tak aby mogły być maksymalnie aktywne. Bierz mocno pod uwagę to co dzieje się na środku szachownicy i chroń króla jak się da jednocześnie wywierając maksymalną presję na przeciwniku. Ćwisz dzięki czemu będziesz w stanie przewidywać ruchu przeciwnika.

Jak nauczyć dziecko grać w szachy ?
Na początek pokaż dziecku wszystkie figury i opowiedz o zasadach ich poruszania się, spróbuj zrobić to w firmie śmiesznej zabawy, do której dziecko będzie chciało wracać. Następnie pokaż jak rozkładasz figury na szachownicy, nieważne że za pierwszym razem nie zapamięta. Graj z dzieckiem jak najwięcej i pozwól mu popełniać błędy, nie będąc krytycznym. Dzięki temu nauczy się rozpoznawać potencjalne pułapki i myśleć taktycznie. Pozytywne wzmocnienie zachęci je do dalszych prób. Pytaj i omawiaj strategie dziecka i Twoje.

Jak wygrać z komputerem w szachy ?
Gra z komputerem nie jest łatwa i w zależności od poziomu trudności może sprawiać problemy nawet doświadczonym graczom. Jednym z kluczy do wygranej z komputerem jak i z człowiekiem jest wywieranie na nim presji. Zawsze szukaj jak najmniej oczywistych rozwiązań, których komputer nie ma "zaprogramowanych". Ćwicz jak najwięcej rozgrywając wiele partii, ćwiczenia to zawsze klucz do sukcesu.

Jak gra w szachy wpływa na mózg ?
Z całą pewnością pozytywnie. Poprawia umiejętności poznawcze, takie jak rozwiązywanie problemów, logika i myślenie strategiczne. Ponadto zwiększa aktywność w części mózgu związanej z pamięcią, kreatywnością i regulacją emocjonalną. Szachy też pomóc w zwiększeniu uwagi i koncentracji. Zmniejszają stres i niepokój, poprawiają ogólny nastrój i zwiększają pewność siebie. Ogólnie rzecz ujmując same pozytywy

Udostępnij szachownicę

Top